Spotkania świąteczne dla firm również przez internet!

Od lat tradycją są spotkania świąteczne dla firm. Tuż przed wigilią cały zespół firmy spotyka się, by przy dobrym jedzeniu podsumować miniony rok i wzmocnić więzi. Czasem spotkaniom tym towarzyszy alkohol, tańce, quizy i różne zabawy, czasami jest to dużo spokojniejsza impreza. Pandemia nieco zmieniła zwyczaje dotyczące imprez integracyjnych. Jednak dość szybko się do tego przystosowaliśmy i coraz więcej firm decyduje się na… spotkania świąteczne online. Na czym one polegają i jak je zorganizować dowiesz się z naszego artykułu. 

Przejście na tryb online

Zmiana okoliczności dotyczących zdrowia sanitarnego, a także pracy w firmach spowodowała, że niektóre zwyczaje musieliśmy odstawić na bok. W ostatnich latach wiele organizacji przeszło na tryb pracy zdalnej lub hybrydowej, co sprawiło, że zespoły mieszane i spotkania online stały się nową normą. Jednymi z największych wyzwań dla HR stało się integrowanie zespołu w tych okolicznościach. Na szczęście jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się nowe rozwiązania. Dziś prawie każdy jest biegły w obsłudze platform do spotkań online, a na Zoomie, Google Meet i różnego rodzaju komunikatorach omawiamy nie tylko zawodowe sprawy. Z konieczności te miejsca stały się również przestrzenią do onboardingu, poznawania się i integracji pracowników. Mamy również za sobą pierwsze spotkania świąteczne dla firm online.

Jak wyglądają spotkania świąteczne dla firm przez internet?

Dobra wiadomość dla działów HR jest taka, że nie muszą dziś organizować spotkań online w tak dużych zespołach samodzielnie. Istnieją firmy, które wyspecjalizowały się z team buildingu i imprezach firmowych przez internet. Ciekawą propozycją są na przykład gry online dla całych zespołów, które pobudzają ducha rywalizacji, a jednocześnie wzmacniają poczucie przynależności do danego działu. Wiele firm organizuje również spotkania z różnego rodzaju ćwiczeniami zespołowymi, które pozwalają lepiej się poznać w mniej formalnych okolicznościach i jednocześnie wzmocnić umiejętność współpracy. To wszystko oczywiście w świątecznym klimacie.

Innym ciekawym pomysłem na świąteczne spotkanie firmowe jest quiz dotyczący spraw firmowych albo współpracowników. To sposób na sprawdzenie jak dobrze uczestnicy znają się ze sobą i odkrycie ciekawych informacji na temat osób, z którymi czasami łączą nas tylko zdawkowe maile.

Jak zorganizować spotkanie świąteczne online – podsumowanie

Nie warto rezygnować ze spotkań świątecznych, nawet jeśli cały zespół pracuje zdalnie i jest rozproszony po świecie. Na rynku działa wiele firm, które pomagają w realizacji takich spotkań i pomagają poczuć ducha świąt choćby tylko przez ekran. Warto jednak zaplanować takie wydarzenie wystarczająco wcześnie, by ustalić termin, który będzie odpowiedni dla całego zespołu. Należy również upewnić się, że każdy będzie miał pod ręką sprzęt pozwalający w nim uczestniczyć. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie pracowników w wybór tematu spotkania i pomoc w organizacji. Warto postawić na dobrą zabawę – tego brakuje chyba wszystkim pracownikom w nowej rzeczywistości.