Gry szkoleniowe

Gry szkoleniowe są popularne. Świat bez gier nie istnieje, nieustannie powstają nowe gry. Powstaje też pewien chaos, a my musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czym są gry i grywalizacja. Ludzie lubią zabawę, a od wieków wiadomo, że zabawa jest ludzka i potrzebna. Gry są znane od stuleci – kiedyś były to gry tradycyjne, z pionkami czy kartami. Dzisiaj popularne są gry komputerowe, a cyfrowy świat stał się częścią codzienności. Grywalizacja jest procesem, rodzajem skomplikowanej konstrukcji, która zbudowana jest z bardzo wielu elementów, a między innymi  z punktów oraz rankingów. 

Grywalizacja jest potrzebna

Pracownia Gier Szkoleniowych tworzy grywalizację, która pomoże w kontaktach między uczestnikami oraz wystawcami. Dzięki niej networking będzie funkcjonował o wiele lepiej. Na formatach grywalizacji bazują programy lojalnościowe różnych firm czy też aplikacje pozwalające trenować. Grywalizacja może być bardzo dużym i bardzo złożonym przedsięwzięciem. Naukowcy potrafią wplatać rutynę dnia codziennego w gry. Grywalizacja ćwiczy także instynktowne zachowania. W grach ukryta jest nasza rzeczywistość oraz wiele działań, które muszą być wykonane. Gry są różnorodne – mogą to być bardzo nieskomplikowane gry takie, jak na przykład chińczyk, a  drugiej strony stosowane są gry złożone, artystyczne, wyjątkowe. Wiele wieków temu na dworze chińskich cesarzy modna była gra Go. Dzięki niej rozwijały się umysły kolejnych pokoleń. Grywalizacja to też symulacje strategiczne, na przykład gra w szachy, które symbolizują walkę dwóch armii. Szachy to gra naprawdę królewska, wymagająca ćwiczeń oraz pozwalająca rozwijać umysł i ćwiczyć logiczne myślenie. Grywalizacja ma wpływ na stworzenie właściwych nawyków, a nie uczy sposobów postępowania.

Aspekt szkoleniowy gier jest ważny

Gry uczą wielu rzeczy. Niektóre gry są wykorzystywane do nauczania nawyków i oduczania np. nadużywania internetu czy telefonu komórkowego. Dzięki tej grze młodzież może zwalczyć kłopotliwe nawyki, a poza tym wyczulić na to, jak zachowują się koleżanki i koledzy. Grywalizacja to całkowite, mocne angażowanie się w grę. Rozgrywka to jedno, a refleksja pojawiająca się po niej to drugie. Gry szkoleniowe mają aspekt ewaluacyjny oraz poznawczy, stosowane są w szkołach średnich oraz na uczelniach. Gry szkoleniowe to:
* refleksja
* konceptualizacja
* praktyka, czyli stosowanie rozwiązań w grze
Uczestnik zanurza się w grę i na jej podstawie wyciąga wszelkie wnioski. Symulacja to także warsztat, a przeniesienie wniosków z gry na rzeczywistość ma naprawdę znaczenie.

Gry świetnie się sprawdzają

Zmiany w życiu są bardzo ważne. Gra Autokorekta pokazuje, że ważna jest nauka i obserwowanie zmian w organizacji oraz w jej otoczeniu. Proces zmiany jest naprawdę niełatwy, a każda osoba musi sobie radzić z nią. Kluczowe jest zanurzenie się w grę, poszukiwanie rozwiązań oraz poszukiwanie odpowiednich korzyści. Podczas takiej gry uczestnicy prowadzą ze sobą dialog i rozwijają się, a efektem jest wypracowanie zmiany. Obecnie edukacja ma inną formę, niż kiedyś. Komputery stały się jej integralną częścią. Edukacja i szkolenia uczą i czynią proces edukacyjny efektywnym oraz celowym. Wypracowywane są cele oraz pojawiają się osiągnięcia. Grywalizacja sprzyja zespołowemu podejściu oraz sprawia, że proces uczenia się ma dodatkowe wsparcie, na dodatek bardzo atrakcyjne oraz zgodne z duchem obecnych czasów. Do łask wróciły także solidne gry planszowe, które pozwalają skutecznie funkcjonować, rozwijać się i uczyć dzięki takim właśnie grom.