Jak pozbyć się grzyba w domu?

Grzyb w domu to nie tylko problem natury estetycznej, ponieważ jego obecność przede wszystkim niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Toksyczne zarodniki grzybów, które unoszą się w powietrzu, mogą powodować choroby skóry, układu oddechowego czy narządów wewnętrznych. Najczęściej grzyb pojawia się jesienią i zimą, kiedy dochodzi do zawilgocenia ścian. Jak jednak pozbyć się go z domu? Podpowiadamy. 

 

Przyczyny powstawania grzyba w domu

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania grzyba jest nadmierna wilgoć w pomieszczeniu. W nowych budynkach jej źródłem może być niewystarczające wyschnięcie ścian po pracach budowlanych, w obiektach już użytkowanych z kolei niewłaściwa izolacja termiczna ścian i sufitu, lub jej brak.

Mostki cieplne, czyli punkty niedostatecznie izolowane przed zimnem i wilgocią powstają bardzo często wokół okien i na styku dwóch ścian lub ściany i stropodachu. Dlatego też w tych miejscach najczęściej pojawia się grzyb. Wilgoć do wnętrza dostaje się również przez nieszczelne dachy, czy pęknięte rury znajdujące się w ścianach. W domach może być spowodowana też przez zjawisko podciągania kapilarnego od ziemi.

Wilgoć w mieszkaniu wytwarzają również użytkownicy: gotując, piorąc i oddychając. Jest to zupełnie normalne zjawisko lecz problem pojawia się, gdy tej wilgoci nie odprowadzamy na zewnątrz. Dlatego rzadkie wietrzenie pomieszczeń, zbyt szczelne okna czy pozatykane kratki wentylacyjne sprawiają, że wilgoć wraz ze znajdującymi się w niej zarodnikami grzybów pozostaje w powietrzu.

Usuwanie grzyba w domu krok po kroku

Jeśli na ścianie pojawił się grzyb, należy jak najszybciej go usunąć, zanim jego obecność odbije się na zdrowiu domowników. Zanim rozpoczniemy walkę z pleśnią, powinniśmy znaleźć jej źródło i je zlikwidować, a więc osuszyć obiekt, zapewnić właściwą wentylację, zamontować nawiewniki okienne, regularnie wietrzyć pomieszczenia czy zainwestować w osuszacz powietrza.

Żeby pozbyć się grzyba ze ściany, w pierwszej kolejności należy usunąć jego wierzchnią warstwę. Następnie możemy sięgnąć po preparat grzybobójczy, który nanosi się na wstępnie oczyszczoną ścianę. W takim przypadku jednak nie będziemy mogli przebywać w tym pomieszczeniu przez kilka lub kilkanaście godzin i często po tym czasie musimy ponowić zabieg.

Wśród domowych sposobów, które mogą zastąpić profesjonalny środek wymienia się stosowanie octu, wody utlenionej, a nawet mieszanki wody z mydłem. Działanie przeciwgrzybicze wykazuje również olejek z drzewa herbacianego. Niezależnie od tego, na jaki środek postawimy, jego zadaniem jest usunięcie grzybni ze ściany. Wszystkie czynności, które wykonujemy, działając przy usuwaniu grzyba, powinniśmy przeprowadzać wyłącznie w masce z filtrem FFP3.

Kiedy ściany wyschną, należy poddać je gruntowaniu, a następnie pomalować korzystając z preparatu o właściwościach pleśniobójczych. Do odnowienia ścian możemy użyć farby silikonowej o zasadowym odczynie, która nie sprzyja rozwojowi grzybów.