Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej — jak go odczytywać?

0
36
krem z filtrem

Na wielu kremach, balsamach, czy maściach można spotkać oznaczenie „SPF”. Co to dokładnie oznacza i jak poprawnie odczytywać wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej? Przeczytaj poniższy artykuł!

Czym jest wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej?

Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF — Sun Protection Factor) jest miarą zdolności produktów przeciwsłonecznych (kremy, balsamy, maści) do ochrony skóry przed promieniowaniem UVB. Odpowiednie stosowanie produktów z wysokim SPF jest istotne dla zachowania zdrowej skóry i minimalizacji ryzyka uszkodzeń spowodowanych ekspozycją na słońce. Innymi słowy, wskaźnik SPF informuje, w jaki sposób dany produkt wpływa na opalanie się skóry i minimalizuje ryzyko oparzeń słonecznych.

Filtr przeciwsłoneczny, zwłaszcza w ciągu sezonu letniego, to must-have każdej kosmetyczki. Kremu z filtrem powinno się używać i z makijażem, i bez w przeciwnym razie nasza skóra może być narażona na wystąpienie rumienia na skórze, a co gorzej — różne nowotwory skóry.

Jak czytać SPF?

Wskaźnik SPF jest zazwyczaj podawany jako liczba na opakowaniu produktu przeciwsłonecznego, na przykład SPF 15, SPF 30, SPF 50 itp. Każda wartość SPF oznacza, ile razy dłużej możesz spędzać na słońcu, stosując dany produkt, w porównaniu do tego, ile czasu potrzebujesz, by oparzyć się bez ochrony. Przedstawiliśmy to na przykładzie:

  • SPF 15: Oznacza, że możesz spędzać na słońcu 15 razy dłużej, niż gdybyś nie stosował żadnej ochrony. Jeśli twoja skóra normalnie zaczyna się opalać po 10 minutach, to przy SPF 15 będziesz chroniony przez około 150 minut (15 x 10 minut).
  • SPF 50: Oznacza, że możesz spędzać na słońcu 50 razy dłużej, niż gdybyś nie stosował ochrony. Przy tych samych założeniach, będziesz chroniony przez około 500 minut (50 x 10 minut).

Warto jednak pamiętać, że wartość SPF nie jest liniowo związana z czasem ochrony, a wiele czynników może wpływać na efektywność ochrony, takie jak intensywność promieniowania UV, pocenie się czy wodoodporność produktu. Dlatego zaleca się regularne nakładanie kremów przeciwsłonecznych i przestrzeganie zaleceń producenta.

Na co zwracać uwagę przy wyborze filtrów UV?

Wybierając filtry UV, czyli produkty przeciwsłoneczne, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Wybór odpowiedniej wartości SPF nie wystarczy. Ważne jest także spektrum ochrony, które zapewnia produkt. Te kremy zapewnią skuteczną ochronę, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Promieniowanie UVA jest także szkodliwe dla skóry i może przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworów skóry.

Jeżeli wybierasz się nad basen, jezioro lub będziesz spędzać czas nad morzem, warto zaopatrzyć się w filtr ochronny, który jest dodatkowo wodoodporny. Będąc na słońcu, ważna jest także aplikacja kremu z filtrem co 2-3 godziny.

Przed zakupem, sprawdź także dokładnie skład danego produktu. Najlepszą ochronę zapewnią te produkty, które będą zawierały substancje takie jak tlenek cynku, dwutlenek tytanu lub avobenzon. Są to składniki ochronne.

Przy wyborze, uwzględnij swój typ i kolor skóry. Osoby z jasną karnacją z zasady będą potrzebowały wyższej ochrony przed promieniami, a osoba z ciemniejszą karnacją mogą zdecydować się na niższy współczynnik ochrony. Jeśli masz wątpliwości lub specjalne potrzeby związane ze swoją skórą, warto skonsultować się z dermatologiem przed wyborem odpowiedniego produktu przeciwsłonecznego.

Stosowanie kremu z filtrem jest bardzo istotne, gdy chcemy prawidłowo dbać o swoją skórę. Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe, a konsekwencje braku ochrony UV mogą towarzyszyć nam przez resztę życia. Wiesz już, co oznacza stopień ochrony i ile czasu można przebywać na słońcu bezpiecznie wraz z nim. Będąc w drogerii kosmetycznej, nie zapomnij zaopatrzyć się w odpowiedni dla Ciebie produkt z SPF.