Co to jest kolagen i jak wpływa na urodę?

0
41
uroda kolagen

W branży kosmetycznej występuje wiele substancji, których właściwości do końca nie znamy. W tym artykule przybliżamy jeden ze składników wielu produktów kosmetycznych, jakim jest kolagen. Dowiedz się, na co wpływa niedobór kolagenu oraz jakie on ma właściwości i zastosowanie.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko występujące w organizmach wielu zwierząt, w tym również u ludzi. Stanowi kluczowy składnik tkanki łącznej, która pełni istotne funkcje strukturalne i podpiera wiele tkanek w organizmie, takich jak skóra, kości, ścięgna, chrząstki, naczynia krwionośne i inne.

Kolagen na skórę odgrywa szczególną rolę w utrzymaniu jej elastyczności, jędrności i gładkości. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada, co może prowadzić do utraty elastyczności skóry, powstawania zmarszczek i utraty młodzieńczego wyglądu. 

Wyróżnia się 4 rodzaje naturalnego kolagenu występujące w ludzkim organizmie, w tym:

  • Typ I: To najczęstszy rodzaj kolagenu, występuje w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Odpowiada za wytrzymałość i elastyczność skóry.
  • Typ II: Występuje głównie w chrząstkach, zwłaszcza w stawach. Jest istotny dla zdrowego funkcjonowania stawów i elastyczności chrząstki.
  • Typ III: Kolagen typu III występuje w skórze, naczyniach krwionośnych i narządach wewnętrznych. Jest często obecny wraz z kolagenem typu I.
  • Typ IV: Stanowi główną część błon podstawnych, które oddzielają różne warstwy komórek w organizmach wielokomórkowych.

Kolagen jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, gdzie jest dodawany do produktów pielęgnacyjnych oraz preparatów wypełniających, aby poprawić wygląd skóry i redukować zmarszczki. Istnieją również suplementy diety zawierające kolagen, które są reklamowane jako wsparcie dla zdrowej skóry, włosów, paznokci, stawów i kości. Trzeba z tym jednak uważać, gdyż nadmiar kolagenu jest szkodliwy.

Jak kolagen wpływa na urodę?

Kolagen może mieć zbawienny wpływ na urodę, choćby poprzez opóźnianie starzenia się skóry, czy poprawę kondycji włosów i paznokci. Jego wpływ na urodę jest szczególnie związany z funkcją strukturalną, jaką pełni w tkankach skórnych. Dlaczego kolagen ma korzystny wpływ na naszą urodę?

Elastyczność i jędrność skóry: Kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej w skórze. Zapewnia strukturalne wsparcie dla skóry, dzięki czemu utrzymuje jej elastyczność, jędrność i sprężystość. Kiedy poziomy kolagenu w skórze są zachowane, skóra wydaje się bardziej gładka i mniej podatna na utratę elastyczności, a co za tym idzie, na powstawanie zmarszczek, których z wiekiem pojawia się coraz więcej.

Redukcja zmarszczek: Ze względu na swoją zdolność do utrzymania struktury skóry, kolagen może pomóc w redukcji widoczności drobnych zmarszczek, a nawet linii mimicznych. Produkty zawierające kolagen, takie jak kremy przeciwzmarszczkowe, mogą pomóc w poprawie wyglądu skóry.

Poprawa kondycji włosów i paznokci: Dobrej jakości kolagen powoduje, że włosy szybciej rosną i stają się mocne, gładkie i lśniące. Podobnie dzieje się z paznokciami. Trzeba mieć jednak na uwadze, że suplementując kolagen, pobudzimy do wzrostu wszystkie włosy na ciele, nie tylko te na głowie.

Wspomaganie gojenia się ran: Może przyspieszać proces regeneracji i naprawy tkanek skórnych, co jest szczególnie korzystne po urazach, oparzeniach czy operacjach.

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów. Można spotkać kolagen do picia, także znaleźć można różnego rodzaju suplementy na przykład w kolagen w tabletkach lub kolagen w kapsułkach.

Tak jak zawsze w tego typu artykułach przypominamy i tym razem, aby przed zastosowaniem suplementów lub produktów zawierających kolagen w celach poprawy urody, skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, aby uzyskać odpowiednie informacje i porady. Wielu medyków uważa, że produkty dostępne na rynku mają ograniczoną zawartość kolagenu, przez co znikomy wpływ na poprawę urody.

Z czym nie można łączyć kolagenu?

Decydując się na kremy przeciwstarzeniowe, które zawierają w sobie kolagen, warto wiedzieć, z czym nie powinno się łączyć tej substancji. Przede wszystkim, powinno się unikać retinolu, antybakteryjnego cynku, kwasu salicylowego i kwasów owocowych oraz cytokinów i ceramidów.

Przeciwwskazania do stosowania kolagenu mają także osoby chorujące na zaburzenia metaboliczne, niektóre alergie i nadwrażliwość, problemy skórne, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

W każdym przypadku przed rozpoczęciem zażywania kolagenu lub innego suplementu diety zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, lub specjalistą zdrowia, który oceni, czy taka suplementacja jest odpowiednia w danym przypadku.