Wymiana oleju w samochodzie – kiedy jest konieczna?

0
57
olej w samochodzie i jego wymiana

Regularne wymiany oleju są bardzo ważnym elementem kompleksowego programu konserwacji pojazdu, aby silnik samochodu działał płynnie i nie był narażony na szybkie uszkodzenie. Częstotliwość wymiany oleju może się różnić w zależności od kilku czynników, w tym rodzaju stosowanego oleju i zaleceń producenta. Kiedy najczęściej konieczna jest wymiana oleju w samochodzie?

Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta

Najlepszym źródłem informacji na temat terminów wymiany oleju jest producent samochodu. Zapoznaj się z instrukcją obsługi lub harmonogramem konserwacji dostarczonym przez producenta, aby znaleźć zalecany okres wymiany oleju dla konkretnej marki i modelu. Informacje te uwzględniają takie czynniki, jak konstrukcja silnika, rodzaj oleju i warunki jazdy, dlatego również warto wziąć je pod uwagę przy określaniu konkretnego terminu.

Dokonaj wymiany oleju po konkretnym przebiegu

W przypadku braku konkretnych zaleceń producenta, powszechnie zalecaną wytyczną jest wymiana oleju co 8000 do 12000 kilometrów. Warto więc zapisywać, kiedy ostatnio dokonano wymiary oleju, ponieważ dzięki temu będzie można dowiedzieć się, kiedy konieczne jest przeprowadzenie następnej wymiany.

Wymieniaj olej częściej, gdy jeździsz na krótszych dystansach

Jeśli samochód nie jest często używany lub wykorzystywany jest tylko na krótkich dystansach, zazwyczaj rekomenduje się w tym przypadku wymianę oleju przynajmniej raz w roku. Z biegiem czasu olej może ulec degradacji i utracić swoją skuteczność, nawet przy niskim przebiegu, dlatego też w takiej sytuacji warto udać się do warsztatu samochodowego, na przykład takiego jak serwis volvo Chorzów PZ Service – https://www.pzservice.pl/oferta/serwis-volvo/ lub w innym miejscu, aby wykonać profesjonalną wymianę olej na świeży.

Zwróć uwagę na jakość i rodzaj oleju

Jeśli używasz oleju syntetycznego, zwykle wystarcza on na dłużej i może zapewnić lepszą ochronę silnika w porównaniu z olejem mineralnym. Oleje syntetyczne mogą mieć wydłużone okresy między wymianami, często od 12 000 do 16 000 kilometrów lub nawet więcej, w zależności od oleju i pojazdu, dlatego też warto pamiętać o tej kwestii.

Uwzględnij warunki jazdy

W niektórych warunkach jazdy wymagana jest częstsza wymiana oleju, między innymi zaliczane są do nich ekstremalne temperatury, zapylone środowisko, co może spowodować szybsze zużycie oleju. W takich przypadkach konieczna może być częstsza wymiana oleju na nowy, aby zadbać o swój samochód.

Monitoruj poziom oleju w samochodzie

Rekomendowaną praktyką jest okresowe sprawdzanie poziomu i stanu oleju w samochodzie. Jeśli olej wydaje się nadmiernie zanieczyszczony lub jego poziom jest niski, może to oznaczać, że konieczna jest wymiana oleju wcześniej niż zwykle.