Automatyka do bram – dlaczego warto w nią inwestować?

Automatyka do bram cieszy się coraz większą popularnością, głównie ze względu na jej komfort użytkowania. Nowoczesny napęd do bramy umożliwia jej otwarcie za pomocą pilota nawet z odległości kilkunastu metrów, co jest dużym udogodnieniem dla kierowców, którzy nie muszą wysiadać z samochodu, żeby ją otworzyć lub zamknąć. Nie dziwi więc fakt, że tego typu rozwiązania stały się już niemalże standardem na większości posesji. Dlaczego warto zainwestować w automatykę do bram? Podpowiadamy.

Napęd do bramy to wygoda

Większość osób inwestuje w automatykę do bram ze względu na wygodę użytkowania. Otwieranie skrzydeł przesuwnych niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory dnia nie jest zbyt przyjemne dla kierowców. Upał, deszcz czy mróz to okoliczności, w których kilkukrotne otwieranie i zamykanie skrzydeł jest szczególnie uciążliwe. Z tego powodu, aby nie musieć wykonywać tej czynności, wiele osób wybiera napęd do bramy, który umożliwia nam jej otwieranie bez konieczności wychodzenia z samochodu. Wystarczy jedynie nacisnąć guzik na pilocie i cieszyć się jej łatwiejszym otwieraniem.

Możemy również przestać się martwić o jej zamykanie, ponieważ brama automatycznie domknie się w ciągu kilkunastu sekund od przejechania przez nią samochodu. System czujników jednak w razie przechodzącej przez nią osoby lub przejeżdżającego auta wykryje je i zamykanie zostanie przerwane.

Napęd do bramy jest wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które mieszkają przy ruchliwych ulicach i konieczność ręcznego otwierania skrzydeł jest dla nich nie tylko uciążliwa, ale może być wręcz niebezpieczna. Automatyka do bram w takich przypadkach jest szczególnie polecana, ponieważ wystarczy tylko nacisnąć przycisk, a brama otworzy się i umożliwi nam bezpieczny wjazd na posesję.

Napęd do bramy to bezpieczeństwo

Automatyka do bram może być dodatkowym zabezpieczeniem posesji. Ze względu na fakt, iż można ją otworzyć jedynie za pomocą pilota, osoby niepożądane mają utrudnioną możliwość wejścia na nasz teren. Napęd do bramy jest bezpieczny również dla samochodu, ponieważ obecnie najbardziej popularne rozwiązania wyposażone są w system fotokomórek, który umieszcza się w świetle przejazdu. Tworzą one niewidoczną linię świetlną, która po przecięciu powoduje zatrzymanie bramy. Obecnie na rynku dostępne są też rozwiązania wyposażone w system amperometrycznego przeciążenia. Zabezpiecza on przed zgnieceniem i montowany jest w silnikach na 24 V. W przypadku rozwiązań 230 V stosowane są enkodery, które sumują obroty w zastosowanych silnikach napędowych w skali jednego cyklu.

Oba te rozwiązania powodują, że brama, która natknie się na jakąś przeszkodę podczas otwierania lub zamykania, automatycznie się cofnie. Dzięki temu, że siła otwierania skrzydeł jest dostosowana do warunków otoczenia, eliminuje to ryzyko uszkodzenia samochodu.

Napęd do bramy jest łatwy w montażu

Podjęcie decyzji o wykorzystaniu automatyki do bramy wcale nie oznacza konieczności jej wymiany. Napęd należy jedynie dostosować do parametrów bramy takich jak jej waga oraz wymiary. Obecnie na rynku znajdziemy systemy przeznaczone do skrzydeł o szerokości od 2 do 7 m oraz wadze do 400 kg. Odpowiedni dobór napędu do rodzaju bramy jest ważny ze względu na to, że determinuje on stabilność i płynność jej otwierania się i zamykania.

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest wysokość i głębokość osadzenia napędu. Przy doborze automatyki do bramy należy również zwrócić uwagę na jej kąt otwierania i zamykania. Zazwyczaj wynosi on 90 stopni. Ostatnim kluczowym elementem jest zastosowane w skrzydle wypełnienie, które jest istotnym czynnikiem podczas dobierania napędu, zwłaszcza na terenach gdzie często występują porywiste podmuchy wiatru. Wówczas należy wybrać system wyposażony w mocniejsze siłowniki. Po analizie wymienionych czynników i wyborze automatyki samo zamocowanie napędu zajmuje niewiele czasu i nie wymaga szczególnych umiejętności.